دامنه سایت یا همان دامین آدرسی است که کاربر در نوار آدرس مرورگر تایپ می کند تا به سایت شما برسد. به عنوان مثال www.webakam.com یک دامنه است.

دامین همان چیزی است که شما دوست دارید در نتایج جستجوی گوگل در بالای لیست قرار گیرد و کاربران را مستقیما به سایت شما هدایت کند. نام دامنه نشانی اینترنتی وب سایت شماست و از دید برند سازی ارزش بسیار زیادی دارد. آدرس دامنه (دامین یا دومین) سایت شما میتواند با www و یا بدون آن آغاز شود. شما برای شروع کسب و کار اینترنتی خود اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب و ثبت یک دامین مناسب است. در این مقاله به نکاتی که هنگام ثبت دامنه باید مورد توجه قرار گیرند می پردازیم.


1- انتخاب نام دامنه سایت: آدرس دامنه هویت برند شماست بنابراین برای انتخاب دومین زمان بگذارید و یک دامنه مناسب که طولانی نباشد و از طرفی معنادار باشد انتخاب کنید. با این که شما می توانید تا 60 کاراکتر را در نام دامنه خود قرار دهید، اما هر چه نام دامنه کوتاه تر باشد، به خاطر سپردن آن ساده تر است و به این ترتیب مخاطبان بیشتری خواهید داشت. قطعا هر چه نام دامنه معنادارتر باشد، امکان به خاطر سپردن آن نیز بیشتر خواهد شد. بهتر است دامنه انتخابی شما دربردارنده موضوع فعالیت سایت و حوزه ای تجارت شما باشد که در آن فعالیت می کنید. همچنین با اینکه می توانید از کارکترهایی مانند (-) در دامنه سایت خود استفاده کنید توصیه می شود حدالمقدور این کار را انجام ندهید.
پس از این که نامی برای دامنه خود انتخاب کردید، باید ببینید دامنه انتخابی شما آزاد است یا خیر. دامنه آزاد دامنه ای است که قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد و یا مدت زمان آن به پایان رسیده باشد و مالک قبلی دامنه اقدام به تمدید مجدد آن نکرده باشد. توجه داشته باشید که دامنه قابل خریدن نیست و فقط می توان آن را برای مدت 1 سال یا بیشتر مثلا 10 سال اجاره کرد. این به این علت است که ممکن است شخصی دامنه ای را ثبت کند اما پس از مدتی پشیمان شده و فعالیتی در سایت نداشته باشد بنابراین دامنه باید پس از مدت زمانی که در اجاره شخص بوده به صورت خودکار آزاد شود. با این وجود نگران از دست رفتن دامنه ی سایت خود نباشید زیرا 2 ماه قبل از به اتمام رسیدن سررسید دامنه سایت شما مرتب به شما ایمیل فرستاده می شود و شما می توانید اقدام به تمدید دامنه ی خود کنید. در صورتیکه پس از سر رسید دامنه، آن را تمدید نکنید به مدت 1ماه دامنه قابل ثبت برای هیچ کس جز شما نخواهد بود و در صورتیکه در این یک ماه نیز اقدام به تمدید نکنید دامنه به مدت 2 ماه قفل خواهد شد، یعنی دامنه به مدت 2 ماه قابل ثبت برای هیچ کس حتی خود شما نخواهد بود. پس از این مدت دامنه آزاد شده و هر کسی (از جمله خود شما) می تواند آن را ثبت نماید.
برای این که ببینید دامنه آزاد است یا خیر وبسایت های زیادی وجود دارد. برای نمونه می توانید به سایت Who.is مراجعه کرده و دامنه خود را تایپ کنید. در صورتیکه دامنه آزاد نباشد اطلاعاتی از جمله نام، شماره تماس و ایمیل مالک دامنه برای شما نمایش داده می شود. بنابراین می توانید با مالک دامنه تماس گرفته و در مورد انتقال دامنه به نام شما با وی وارد مذاکره شوید، مالک دامنه می تواند هر مبلغی را از شما درخواست کند تا دامنه را به نام شما انتقال دهد. در صورتیکه دامنه آزاد بود می توانید در حد چند دقیقه آن را به نام خود ثبت نمائید. جهت مشاوره برای ثبت دامنه تماس بگیرید 09128709496


2- پسوند دامنه: پسوندهای مختلفی برای دامنه وجود دارد که از جمله معروفترین آنها می توان به com و ir اشاره کرد. پیوند های دیگری نیز مانند org و net و co و.... نیز وجود دارد. com آشناترین و رایج ترین پسوند اینترنتی در دنیاست و بیشتر برای شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. ir مخصوص کشور ایران است و هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می تواند از این پسوند استفاده کند. org مخصوص سازمان ها است. net مخصوص شرکت هایی است که در زمینه اینترنت و وب فعالیت می کنند. قیمت دامنه بر اساس پسوند آن متغیر است و قیمت دامنه های بین المللی نظیر com حدود 150 هزار تومان برای یک سال و دامنه ir حدود 4 هزار تومان برای یک سال است.
دامنه با پسوند com یا ir ؟
مزایای دامنه با پسوند ir
نخست آن که هزینه ثبت این نوع دامنه بسیار کمتر از دامنه های بین المللی است.
دوم، امکان تاثیر تحریم های بین المللی بر دامنه شما تقریبا از بین می رود.
سوم آن که امکان کلاهبرداری و دزدیده شدن دامنه تقریبا از میان می رود؛ زیرا عامل اصلی اجرایی این دامنه، یک نهاد رسمی در ایران است و برای ثبت و انتقال دامنه مدارک زیادی را این نهاد طلب می کند. در واقع دامنه ir مالکیت معتبری به شما می دهد.
مزیت چهارم این است که بسیاری از واژه هایی که با پسوند com. ثبت شده اند با پسوند ir. آزاد بوده و می توانید به راحتی آن را به نام خود ثبت کنید.

معایب دامنه با پسوند ir
اگر شما تصمیم بگیرید از تبلیغات گوگل ادوردز استفاده کنید (به گوگل هزینه بدهید تا سایت شما را در صفحه اول نتایج جستجو نشان بدهد) دامنه ir تحریم است و امکان این کار وجود ندارد

ولی من همیشه گفته ام و باز هم می گویم که بهترین حالت ثبت دامنه برای پسوند ها حالتی است که بتوانیم هم com را داشته باشیم و هم ir که خدایی نکرده در طولانی مدت دیگران از دامنه و برند شما سوء استفاده نکنند و همچنین از مزایای هر دو برخوردار باشید


3- دامنه با www یا بدون آن؟
در هنگام ثبت دامنه نیازی نیست مشخص کنید دامنه با www باشد یا بدون آن. در واقع از نظر مالکیت هیچ تفاوتی ندارد (دامنه webakam.com و www.webakam.com تفاوتی ندارند و در صورتیکه شما هر کذام را در آدرس مرورگر وارد کنید وارد سایت خواهید شد) اما این قضیه از نظر موتورهای جستجوی متفاوت است.

درصورتیکه موتورهای جستجو مانند گوگل هر دو دامنه با www و بدون آن را ایندکس کنند دو سایت با محتوای یکسان تشخیص داده و از رتبه ی سایت شما کم خواهند کرد. برای اینکه با مشکلات محتوای تکراری مواجه نشوید باید دامنه اصلی خود را به موتورهای جستجو معرفی کنید و از برنامه نویس خود بخواهید برای حل این مشکل به شما کمک کند.


4- http یا https ؟
اگر هنگامی که در حال بررسی یک سایت هستید به ابتدای آدرس سایت نگاهی بیندازید متوجه می شوید که تمام آنها با http یا https شروع می شوند. این ها همان پروتکل های انتقال ابر متن است که برای وب مورد استفاده قرار می گیرد.

تنها تفاوت در این است که در https اطلاعات به صورت رمزنگاری شده بین کلاینت و سرور منتقل می شوند. از آنجایی که موتورهای جستجو به دامنه هایی که با https فراخوانی می شوند امتیاز بهتری می دهند بنابراین از طراح سایت خود بخواهید حتما از https برای سایت شما استفاده کند.

آخرین نکته اینکه یکی از معیارهای امتیازدهی گوگل به وب سایت ها، مدت زمان طول عمر دامنه ها و مدت زمان باقیمانده تا منقضی شدن آنها است. بدین معنی که اگر سایتی اهمیت داشته باشد باید دامنه ی آن برای 5 سال ثبت شده باشد. و همچنین سایتی که 3 سال فعالیت می کند امتیاز بهتری نسبت به سایتی که چند ماه فعالیت می کند خواهد داشت. بنابراین توصیه می شود هر چه سریعتر دامنه سایت خود را ثبت کنید و بعد از گذشت یکسال که مطمئن شدید در تجارت اینترنتی خود ثابت قدم هستید برای 5 سال دامنه را تمدید کنید. بدین ترتیب با رعایت اصول دیگر seo (مهندسی موتورهای جستجو) بعد از گذشت حدود 2 سال به مرز موفقیت خواهید رسید. انشالله

نویسنده: مهدی یوسفی - طراح سایت

مقالات مرتبط:

هاست چیست؟

تعرفه طراحی سایت

قرارداد طراحی سایت

آخرین نمونه کارها
فروشگاه اینترنتی جام هنر

فروشگاه اینترنتی جام هنر

آگاهی ما از متدهای طراحی یک وبسایت فروشگاهی و همچنین آشنایی با تمامی جنبه ها و چالش های کسب و کار آنلاین....

نمونه کار
طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای شیوه ای از بازاریابی است که در آن شرکت به اعضایش حق کمیسیون می‌دهد تا افراد جدید را وارد کنند...

نمونه کار
نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

بسیاری تصور می کنند که یک اپلیکیشن باید مانند اینستاگرام یا اپلیکیشن دیوار کاربرد عمومی داشته باشد اما الزاما این چنین نیست.

نمونه کار