در کل نرم افزارها از جمله نرم افزار های طراحی سایت، به دو دسته تجاری و رایگان تقسیم میشوند. در عین حال بیشتر نرم افزارها چه رایگان و یا تجاری (غیر رایگان) به صورت کد بسته ارائه میشوند. یعنی کاربر به کدهای نرم افزار دسترسی نداشته و امکان اعمال تغییر در کدهای برنامه برای وی وجود ندارد. در واقع شرکت سازنده نرم افزار با این کار از کپی غیر مجاز در نرم افزار تا حد امکان جلوگیری میکند و کاربران را برای دریافت پشتیبانی و همچنین عدم بروز مشکلات رایج در نرم افزارهای کرک شده به سمت خرید لایسنس اصلی تشویق میکند.به عنوان مثال اگر باگ و یا مشکلی در نرم افزار فوق وجود داشته باشد حتما بایستی با مراجعه به شخص و یا شرکت مالک نرم افزار درخواست رفع اشکال و یا اضافه کردن امکان جدید را نمایید.
در مقابل نرم افزارهای اوپن سورس Open Source و یا منبع باز (باز متن) با امکان دسترسی به کدهای برنامه ارائه میشوند و این امکان را به برنامه نویسان میدهند تا با تغییرات خاص، نرم افزار را شخصی سازی کرده و امکانات دلخواه را به نرم افزار اضافه کنند و در واقع نرم افزار را به صورت دلخواه توسعه دهند.
در واقع نرم افزارهای کدباز به علت امکان انجام ویرایش در کد سورس (کد اصلی) امکان توسعه و رشد سریعی داشته و باگ و اشتباهات در این نرم افزارها سریعتر مرتفع میشوند.

یکی از معروفترین نرم افزارهای رایج به صورت کدباز مرورگر محبوب فایرفاکس Firefox و یا سیستم عامل لینوکس Linux است. استفاده از سیستم عامل لینوکس به شما این امکان را میدهد تا با دست بردن در کدهای برنامه سیستم عامل دلخواه با تنظیمات خاص را بر روی کامپیوتر خود اجرا کنید.
همچنین سیستم های مدیریت محتوا CMS کدباز مانند جوملا و وردپرس و دروپال امروزه برای راه اندازی بسیاری از وب سایت ها در سراسر جهان استفاده میشوند.

مزایای نرم افزارهای باز متن
مهمترین مزیت نرم افزارهای کدباز رایگان بودن آنهاست. شما با مراجعه به وب سایت شرکت سازنده امکان دانلود و استفاده از نرم افزار را به صورت کاملا رایگان خواهید داشت. در عین حال برای توسعه و اضافه کردن امکانات جدید میتوانید با برنامه نویسان فعال دیگر در نقاط مختلف دنیا در ارتباط باشید و نسبت به اضافه کردن ویژگی های جدید بدون اتکا به شرکت سازنده اقدام کنید.

با توجه به اینکه بسیاری از نرم افزارهای منبع باز، از کیفیت بیشتری نسبت به نرم افزارهای تجاری برخوردارند و همچنین با توجه به اینکه زحمت زیادی در طراحی، تولید و پشتیبانی این نرم افزارها وجود خواهد داشت; یک سوال اساسی این است که درآمد شرکت ها و افراد توسعه دهنده این سیستم ها از کجاست؟ برای نمونه سیستم مدیریت محتوای جوملا که یک نرم افزار متن باز در زمینه طراحی سایت است را در نظر بگیرید. سیستم مدیریت محتوای جوملا در سال 2005 توسط گروهی از برنامه نویسان استرالیایی طراحی و توسعه داده شد و در راه اندازی یک وب سایت امکانات کم نظیری فراهم می آورد. از انجا که جوملا متن باز است هر برنامه نویسی که با ساختار آن آشنا باشد می تواند ان را توسعه داده و مطابق با نیاز خود بهینه کند. نکته اینجاست که نرم افزار های باز متن بستر رایگانی فراهم میکنند اما در مقابل خدمات از شما هزینه دریافت می کنند. این درواقع همان استراتژی مخابرات است که یک سیم کارت را به صورت تقریبا رایگان در اختیار شما قرار میدهد و درمقابل خدمات مکالمه، پیامک و اینترنت از شما هزینه دریافت میکند. فرض کنید که شما با استفاده از سیستم مدیریت محتوای جوملا یا وردپرس یک سایت برای خود راه اندازی کنید، در صورتیکه نیاز شما بدون توسعه و پشتیبانی سیستم برطرف شود نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست، اما در صورتیکه نیاز به توسعه و سفارشی سازی وب سایت خود داشته باشید مستلزم پرداخت اندک هزینه ای خواهد بود که در مقابل برنامه نویسی اختصاصی بسیار به صرفه تر است. بنابراین هم مردم و هم تولید کنندگان متن باز از آن سود خواهند برد. برنامه نویسان نیز برای بدست آوردن اعتبار، سعی در رفع ایرادات نرم افزارهای کدباز دارند. به عنوان مثال اگر برنامه نویسی یکی از ایرادات جوملا را کشف و رفع نماید و به تیم جوملا اطلاع دهد نام او در وب سایت رسمی جوملا ذکر می شود. برنامه نویس بعد از بدست آوردن اعتبار لازم در بین عموم می تواند به ارائه خدمات تجاری خود بپردازد. بنابراین هر نرم افزار کدباز دارای تعداد بیشماری برنامه نویس هست که مدام در حال توسعه و بهبود بخشیدن به آن نرم افزار هستند. از این جهت است که کیفیت نرم افزار های متن باز بهتر از نرم افزارهای کد بسته و تجاری هستند.
همچنین توسعه دهندگان نرم افزارهای متن باز می توانند پکیج های قابل نصبی برای نرم افزار متن باز ارائه و به صورت تجاری ارائه دهند. به عنوان مثال پکیج فروشگاه سازی که توسط تیم آکام برای جوملا طراحی و توسعه داده شده است از امکانات جوملا استفاده کرده و یک فروشگاه اینترنتی با قابلیت های بسیار برای شما عزیزان فراهم میکند. از این جهت است که قیمت تمام شده ی آن بسیار کمتر از حد معمول است و در عین حال از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

مقاله پیشنهادی: طراحی سایت با جوملا

نویسنده: مهدی یوسفی - طراح سایت - توسعه دهنده جوملا

آخرین نمونه کارها
فروشگاه اینترنتی جام هنر

فروشگاه اینترنتی جام هنر

آگاهی ما از متدهای طراحی یک وبسایت فروشگاهی و همچنین آشنایی با تمامی جنبه ها و چالش های کسب و کار آنلاین....

نمونه کار
طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای شیوه ای از بازاریابی است که در آن شرکت به اعضایش حق کمیسیون می‌دهد تا افراد جدید را وارد کنند...

نمونه کار
نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

بسیاری تصور می کنند که یک اپلیکیشن باید مانند اینستاگرام یا اپلیکیشن دیوار کاربرد عمومی داشته باشد اما الزاما این چنین نیست.

نمونه کار