همانطور که قبلا در مقالات همین وب سایت اشاره کردیم موتورهای جستجو مانند گوگل از الگوریتم های مختلفی برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کنند. مقاله پیشنهادی: سئو چیست و چگونه عمل می کند؟ چنانچه مدیر وب سایتی با آگاهی از این معیارها و الگوریتم ها سعی در فریب موتورهای جستجو برای کسب رتبه بهتر در لیست نتایج جستجو داشته باشد، اقدام آن به عنوان سئو کلاه سیاه شناخته می شود. لازم به توضیح است که رعایت درست این معیارها سئو کلاه سفید نامیده می شود که برای وب سایت بسیار مفید نیز خواهد بود.
سئو کلاه سیاه نوعی کلاهبرداری از موتورهای جستجو محسوب می شود در این روش هدف اصلی برنامه نویس و مدیر سایت چیزی جز قرار گرفتن وب سایت در صفحه اول نتایج جستجو نخواهد بود. با توجه به اینکه قرار گرفتن در صفحه اول گوگل به معنی دیده شدن کم نظیر کسب و کار است، سوالی که ممکن است اکنون برای شما پیش بیاید این است که واقعا آیا هدفی از این مهمتر برای مالک یک وب سایت وجود دارد؟ توجه به این نکته ضروری است که هدف اصلی هر وب سایت باید رضایت بازدید کنندگان در کنار رعایت نکات مربوط به سئو باشد. مقاله پیشنهادی: راز افزایش بازدید از سایت

اما چرا سئو کلاه سیاه برای گوگل مهم است و چه راهکاری برای مبارزه با آن دارد؟ شرکت گوگل نیز مانند تمام شرکت های دیگر به دنبال جلب رضایت مشتریان خود است. مشتریان گوگل کاربرانی هستند که از این موتور جستجو استفاده می کنند. بنابراین در صورتیکه کاربران عبارتی را در گوگل جستجو کرده و به سرعت به هدف خود نرسند از اعتبار گوگل کاسته شده و مشتریان خود را از دست می دهد. در آینده در همین وب سایت به روش های کسب درآمد گوگل علیرغم رایگان بودن خدمات خواهیم پرداخت اما در این مقاله لازم است بدانیم مشتریان گوگل برای این شرکت بسیار مهم هستند و با ارزش ترین دارایی به حساب می آیند. لذا طبیعی است که این شرکت تمام تلاش خود را به کار گیرد تا با سئو کلاه سیاه مقابله کند.
راهکار گوگل برای مقابله با سئو کلاه سیاه، شناسایی و جریمه وب سایت هایی است که از این روش استفاده می کنند. جریمه گوگل بدین صورت است که رتبه این وب سایت ها را به شدت کاهش داده و در انتهای لیست جستجو قرار می دهد.

سوال دیگر این است که با توچه به جریمه سنگین گوگل برای سئو کلاه سیاه چرا از آن استفاده می شود؟ یکی از ویژگی های مهم سئو کلاه سیاه این است که معمولا در کوتاه مدت جواب میدهد و به سرعت رتبه سایت را افزایش می دهد. اما در درازمدت عواقب سنگینی برای وب سایت خواهد داشت زیرا این وب سایت ها به مرور توسط گوگل شناسایی و جریمه می شوند. متاسفانه بعضی از مدیران وب سایت ها فریب همین بازدهی سریع را می خورند و یا برخی از شرکت های فعال در حوزه سئو، از این روش استفاده کرده تا رضایت مشتریان از همه جا بی خبر را در کوتاه مدت جلب کنند. پس از تسویه حساب مشتری با شرکت سئوکار است که رتبه سایت کاهش می یابد و جالب تر آنکه شرکت سئو کار مدعی می شود تا زمانی سئو سایت شما در اختیار ما بود رتبه خوبی داشتید!!

روشهای سئو کلاه سیاه و راهکارهای گوگل برای مقابله با آنها:

1- محتوای کپی شده یا محتوای دزدی شده: با توجه به آنکه یکی از مهمترین معیارهای موتورهای جستجو برای رتبه بندی سایت ها، محتوای آنها است لذا مدیر وب سایت اقدام به کپی مطالب از سایت رقبا کرده و در سایت خود قرار می دهد. این کپی ممکن است یک کپی دقیقا یکسان یاشد و یا ممکن است عبارت بندی مطلب دیگر سایت باشد (منظور از عبارت بندی: جابجایی، تعویض یا مخفف کردن مطالب دیگر است که فرق چندانی با کپی ندارد)
محتوای کپی شده از نظر گوگل هیچ ارزشی ندارد و مالک وب سایت باید به تولید محتوای ارزشمند بپردازند. از آنجایی که کل محتوای اینترنت زیر نگین گوگل است بنابراین از روی تاریخ انتشار مطلب به راحتی می تواند مطلب اصلی را از مطلب کپی شده تشخیص دهد. فراموش نکنید موتورهای جستجو به لطف هوش مصنوعی بسیار باهوش هستند.

2- زیاده روی در کلمات کلیدی: گوگل از روی کلمات کلیدی موضوع مطلب را درک میکند و در جستجوهای مرتبط نمایش می دهد. با توجه به این نکته برخی از مدیران وب سایت ها در مطالب خود مدام کلمات کلیدی را تکرا می کنند، این کار مطمئنا از کیفیت مطلب کاسته و موجب نارضایتی کاربران می شود. بنابراین گوگل از روش چگالی کلملت کلیدی استفاده کرده و این وب سایت ها را شناسایی می کند. به عنوان مثال اگر تعداد تکرار کلمه طراحی سایت در مطلبی با 100 کلمه 5 مرتبه باشد، چگالی کمله طراحی سایت 5 درصد است. اگر چگالی یک کلمه کلیدی کم باشد گوگل به آن اهمیت نخواهد داد و اگر چگالی یک کلمه کلیدی خیلی زیاد باشد گوگل آن را سئو کلاه سیاه به حساب می آورد.

3- خرید بک لینک غیر اصولی: یکی دیگر از معیارهای گوگل برای رتبه بندی سایت ها، تعداد و اعتبار وب سایت هایی است که به آن سایت لینک داده اند. از نظر گوگل چنانچه وب سایتی با موضوع مشخص و اعتباری خوب، به یک وب سایت دیگر لینک دهد، می توان نتیجه گرفت که آن وب سایت نیز محتوایی مرتبط و ارزشمند خواهد داشت. بنابراین منطق، برخی از وب سایت ها اقدام به فروش بک لینک کرده و مالکان برخی از وب سایت ها این بک لینک ها را می خرند. این لینک ها از نظر گوگل بی ارزش هستند. نحوه شناسایی این بک لینک ها بدین ترتیب است که گوگل با توجه به کلماتی که در اطراف یک لینک قرار دارد محتوای آن را شناسایی کرده و درصورتیکه مرتبط نباشد به عنوان خرید بک لینک محسوب می کند.
خرید بک لینک زمانی برای سایت شما مفید است که اولا از سایت هایی که مرتبط با کسب و کار شما باشد و ثانیا بک لینک در قسمتی از سایت استفاده شده باشد که کلمات آن با موضوع سایت شما ارتباط داشته باشد.
همچنین باید خرید بک لینک با فاصله زمانی باشد و اینطور نباشد که در دوره ای به صورت انفجاری اقدام به خرید بک لینک های 1 ماهه از سایت های مختلف کنید و پس از آن هیچ بک لینکی از وب سایت ها نداشته باشید.

4- بهینه سازی بیش از حد سایت: گاهی پیش می آید که صاحب یک وب سایت دچار وسواس در بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو می شود. به عنوان مثال لینک سازی بیش از حد برای صفحات داخلی. در این مثال مدیر وب سایت بجای لینک دهی به صفحات مرتبط که می تواند برای کاربران مفید باشد شروع به لینک دهی غیر مفید صرفا با هدف سئو می کند.

در آخر توجه به این نکته ضروری است که فرآیند سئو کلاه سفید یک فرآیند مستمر و طولانی است و نیاز به صبر و حوصله و پشتکار دارد. جهت انجام سئو کلاه سفید نیاز است تکنیک های تولید محتوا را بدانیم، اصول لینک سازی داخلی صفحات را رعایت کنیم، از ایجاد صفحات با محتوای تکراری یا یکسان پرهیز کنیم، و از همه مهمتر سایت را برای کاربران بسازیم نه برای موتورهای جستجو.
مقاله پیشنهادی: ویژگی های یک وب سایت خوب

آخرین نمونه کارها
فروشگاه اینترنتی جام هنر

فروشگاه اینترنتی جام هنر

آگاهی ما از متدهای طراحی یک وبسایت فروشگاهی و همچنین آشنایی با تمامی جنبه ها و چالش های کسب و کار آنلاین....

نمونه کار
طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای شیوه ای از بازاریابی است که در آن شرکت به اعضایش حق کمیسیون می‌دهد تا افراد جدید را وارد کنند...

نمونه کار
نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

بسیاری تصور می کنند که یک اپلیکیشن باید مانند اینستاگرام یا اپلیکیشن دیوار کاربرد عمومی داشته باشد اما الزاما این چنین نیست.

نمونه کار