قبل از بررسی بازاریابی محتوایی لازم است به تعریف محتوا بپردازیم. به طور کلی به هر متن، تصویر، ویدئو و فایل صوتی "محتوا" می گوییم. تعریف محتوا برای هر فرد بنا به نقل قول هایش ممکن است متفاوت باشد. اما بطور کلی محتوا طبق گفته های باب بویکو شکلی از اطلاعات است که ساختار معین دارد و برای مخاطب قابل درک و استفاده است و فرآیند ویرایش (حداقل پیش از عرضه و ترجیحاً حتی پس از عرضه) در مورد آن معنا دارد و قابل اعمال است.

محتوای دیحیتال چیست؟ محتوای دیجیتال دارای همه‌ی ویژگی‌های بالا است. اما یک ویژگی دیگر هم دارد و آن این است که برای انتقال و ذخیره‌سازی و مصرف آن از بستر و زیرساخت دیجیتال استفاده می‌شود. این تعریف می‌تواند مواردی مانند مقالات اینترنتی، فایل‌های صوتی و پادکست‌ها، ویدئو‌ها و انیمیشن‌ها، بسته‌ها و محصولات آموزشی، پست‌های منتشر شده در شبکه های اجتماعی و ایمیل‌ها را پوشش دهد.

بازاریابی محتوایی (Content Marketing)
خودِ محتوا موضوع جدیدی نیست، اولین سنگ‌نوشته‌های انسان اولیه بر دیواره غارها هم محتوا به حساب می‌آمدند، اما استفاده از محتوا به عنوان ابزار بازاریابی موضوعی است که در سال‌های اخیر باب شده و متاسفانه تنها توسط تعداد کمی از برندها به درستی استفاده می‌شود.
بازاریابی محتوایی یعنی استفاده از محتوای آموزنده، مفید یا سرگرم‌کننده برای تبدیل (تدریجی) مصرف‌کننده محتوا به مشتری یا ایجاد تکرار خرید در مشتری. همچنین محتوا را این چنین نیز میتوان معنی کرد: محتوا یک مسیر ارتباطی بین کسب و کار و کاربر ایجاد کرده و کاربر با استفاده از محتوا به اطلاعات برند دسترسی پیدا میکند.

مطلب مرتبط: ارتباط داشتن وب سایت و بازاریابی پیچیده


به عنوان مثال شما هیچ وقت تلویزیون نمی خرید تا تبلیغات را مشاهده کنید. شما تلویزیون می خرید که از محتوای آن شامل فیلم و سریال، اخبار، برنامه های آموزشی و غیره استفاده کنید و لابه لای این محتوای ارزشمند چند تبلیغ هم می بینید. (جمله از امین پورامینایی، یکی از دوستان) بر طبق این مثال می توان درک کرد که اگر شما یک پیج اینستاگرام دارید و تنها به تبلیغ محصولات یا خدمات خود می پردازید به زودی مخاطبان خود را از دست خواهید داد. برای نگه داشت مخاطبین لازم است محتوای مفید و کاربردی به دنبال کنندگان خود ارائه دهید.تا چشم کار می‌کند محتواست! رسانه‌های جمعی، شبکه‌های اجتماعی، وب سایت، مطبوعات و خلاصه هر جا که گوشی برای شنیدن باشد و چشمی برای دیدن. از آنجا که تخصص کاری ما طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی است در این مقاله به اصول تولید محتوا برای وب سایت خواهیم پرداخت و تاثیر محتوای سایت بر سئو (SEO) یا همان رتبه سایت در گوگل را بررسی خواهیم کرد. لازم است این نکته را بدانید که یکی از معیارهای مهم گوگل برای رتبه بندی سایت ها، محتوای آنها است. هر چه وب سایت شما پر بارتر و مفیدتر باشد، ارزش بیشتری دارد در نتیجه در لیست جستجوی گوگل رتبه بهتری خواهد گرفت.

مقاله پیشنهادی: سئو چیست

مراحل تولید محتوا و تاثیرگذاری بر روی رکنیگ (رتبه بندی) سایت:
1- ایده پردازی: درست است که مهم ترین اصل جذب مخاطب، محتوای مقاله شماست اما شما در ابتدا باید موضوع خوب و درست را انتخاب کنید تا به کمک موضوع بتوانید مطالب جذاب و مفیدی در سایت خود در اختیار کاربران قرار دهید. شما با درنظر گرفتن نیاز ها و پرسش های کاربران میتوانید مقاله های جذاب تری را در راستای کار خود در وب سایت بارگذاری کرده و در اختیار کاربران بگذارید .

2- کلمات کلیدی: شما با پیدا کردن کلمات کلیدی که قرار است با آنها جستجو شوید می توانید بازدید سایت خود را بالا ببرید پس تهیه یک لیست از کلمات کلیدی به شما در نوشتن مقاله کمک می کند. به عنوان مثال اگر می خواهید کاربران با جستجوی کلمه "طراحی سایت" در گوگل به وب سایت شما برسند، باید از این کلمه در مقالات خود استفاده کنید. توجه کنید که چگالی (میزان و تعداد استفاده از کلمه کلیدی) و پراکندگی کلمه کلیدی در مقاله شما نیز مهم است. گوگل از الگوریتم هایی استفاده می کند که چگالی و پراکندگی کلمات کلیدی بیش از حد کم یا زیاد نباشد. بنابراین در نوشتن مقالات و استفاده از کلمات کلیدی دقت کافی را داشته باشید.

3- عنوان مناسب: شما برای اینکه مخاطبان خود را ترغیب به خواندن مقاله کنید نیازمند یک عنوان هوشمندانه هستید. عناوین خود را تکراری انتخاب نکنید، عناوین را دست کم نگیرید و همچنین کلی نویسی نکنید. بطور مثال 'روش های پولدار شدن'، 'طراحی سایت حرفه ای'، 'روش های افزایش بازدید وبسایت' و همچنین عناوین تکراری و کلیشه ای دیگر که از این دسته موارد می باشند تاثیر زیادی بر ترغیب خواننده نمی گذارد.

4- در نظر گرفتن رقبا: وب سایت های رقیب های خود را چک کنید،کاستی های رقبای خود را در نظر بگیرید و در مقاله ها و وبلاگ های سایت خود بطور تکامل یافته جبران کنید.

5- نیاز مشتریان و کاربران: همانطور که در بالا گفته شد شما باید با استفاده نیاز کاربران محتوا تولید کنید چرا که مخاطب اصلی سایت شما کاربرانتان میباشند، کاربران اینترنتی وقت زیادی را در اینترنت سپری می کنند و بدنبال پاسخ نیازهای خود می گردند. پس اگر بتوانید در مقالات سایت خود به نیاز های کاربران پاسخ دهید علاوه بر بالا آمدن رنکینگ سایت، به یک منبع معتبر تبدیل خواهید شد.

6- جزئی نویسی: هرگز موضوعات اصلی را بطور کلی ننویسید به موضوعات تخصصی بپردازید و ریز به ریز نکات را ذکر و یادآوری کنید.

7- تقسیم بندی مقاله: موضوعاتی هستند که چند جنبه را برای توضیح و توصیف دارا هستند، اما موضوع آنها ثابت است و تغییر نمی کند که شما می توانید در هر مقاله یک نوع روش و یا ایده را توضیح دهید.

8- محتوای منحصر به فرد: دقت کنید محتوای سایت شما کپی شده از وب سایت های دیگر نباشد. موتورهای جستجو از جمله گوگل روی محتوای تکراری حساس اند و وب سایت هایی که محتوای تکراری دارند را جریمه می کنند. از نظر گوگل وب سایت شما باید محتوای جدیدی برای ارائه داشته باشد.

9- .لینک خارجی: اگر مطلبی را از یک منبع برداشته اید بهتر است که منبع را در مقاله خود لینک کنید تا هم از جریمه شدن توسط گوگل جلوگیری کنید هم اطمینان کاربرانتان را نسبت به صحت مطالب جلب کنید.

10- لینک داخلی: در صورتی که شما امتیازی را بابت یک مقاله از گوگل دریافت کرده باشید کم کم با پایین آمدن بازدید های آن مقاله امتیاز پایین نیز پایین می آید، پس بهتر است با استفاده از لینک کردن مقالات در دیگر مقاله ها به دیده شدن مقاله تان کمک کنید.

11- بروز رسانی اطلاعات و فرمت ها: مقاله های آموزشی ،اطلاع رسانی یا چرخه ای خود را که بسته به بازه های زمانی خاصی هستند طبق تغییرات بروزرسانی کنید. همچنین فونت های نگارشی و دیزاین صفحات وب خود را آپدیت کنید، چرا که حتی نوع فونت نیز در خوانا بودن مطالب موثر است. فونتی که طراح سایت شما برای مقالات درنظر می گیرد باید به گونه ای باشد که در تلفن های هوشمند به درستی نمایش داده شوند و خوانا باشد چرا که امروزه کاربران زیادی با استفاده از گوشی موبایل به اینترنت متصل شده و بدنبال پاسخ به سوالات و نیاز های فردی شان می گردند. اگر شما محتوای ارزشمندی تولید کرده باشید اما کاربران قادر به خواندن آن نباشند، به سرعت وب سایت شما را ترک می کنند و گوگل ارزش آن را کم می کند. فرآیند طراحی سایت یک فرآیند مستمر و زنده است. شما باید به طور متوسط هر هفته حداقل 2 محتوای جدید در سایت خود قرار دهید و فعال بودن وب سایت خود را به گوگل و کاربران ثابت نمایید.

12- متا تگ توضیحات: متا تگ توضیحات را دسته کم نگیرید، متا تگ توضیحات در بهینه سازی رتبه سایت شما کمک بسیاری می کند. هنگامی که وب سایت شما توسط موتور های جستجو نمایش داده می شوند متا تگ توضیحات در زیر عنوان قرا می گیرد،. درباره چیستی متا تگ ها و انواع آنها در مقالات بعدی مطالعه کنید.

14- جامع نویسی: استاندارد هر محتوای سایت شما بین 2 تا 3 هزار کلمه و حداقل تعداد،500 کلمه می باشد و بهتر است کمتر از 500 کلمه نباشد زیرا علاوه بر اینکه وبلاگ در نظر گرفته نمی شود امکان جریمه کردن سایت هم وجود دارد و در صورتی که محتوا از 3500 یا 4000 کلمه بیشتر بود بهتر است آن را به دو مقاله تقسیم کنید.

15- کلاه سیاه: از سئو کلاه سیاه نیز استفاده نکنید چرا که در صورت متوجه شدن ،سایت شما توسط گوگل جریمه خواهد شد. یکی از روش های سئو کلاه سیاه استفاده از کلمات کلیدی در مقالاتی است که یا معنای خاصی ندارند و یا ارزش مطالعه از نظر کاربر ندارند. یکی از روش هایی که گوگل مفید بودن محتوا را بررسی می کند زمان ماندن کاربران در وب سایت است. اگر محتوای سایت شما مفید نباشد کاربران به سرعت وب سایت را ترک می کنند و گوگل متوجه این موضوع خواهد شد.

16- گرافیک: از تصاویر و ویدیو های مرتبط با مقاله خود در محتوا استفاده کنید، چرا که امروزه گرافیک ها و تصاویر ارتباط بیشتری با ذهن مخاطب برقرار کرده همچنین برای درک بهتر مطالب به مخاطب کمک می کنند.

17- معرفی: فرض کنید شما اولین بار است که مقاله های سایت ما را مطالعه می کنید، آیا اگر در این سایت شرکت را معرفی نکرده بودیم شما دچار سوالات مختلف در ذهن خود نمی شدید؟ پس در قسمتی از مقاله ها یا وب سایت خود، شرکتتان را معرفی کنید و یا در مثال هایی که می زنید از شرکت خودتان نیز استفاده کنید زیرا هم مثال را برای کابر واضح تر و جذاب تر کرده اید هم به معرفی خود پرداختید.


مقالات پیشنهادی

متاتگ (Meta tag) چیست؟

راز افزایش مشتریان وب سایت


شرکت دنیای فناوری آکام - طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی

آخرین نمونه کارها
فروشگاه اینترنتی جام هنر

فروشگاه اینترنتی جام هنر

آگاهی ما از متدهای طراحی یک وبسایت فروشگاهی و همچنین آشنایی با تمامی جنبه ها و چالش های کسب و کار آنلاین....

نمونه کار
طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای شیوه ای از بازاریابی است که در آن شرکت به اعضایش حق کمیسیون می‌دهد تا افراد جدید را وارد کنند...

نمونه کار
نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

بسیاری تصور می کنند که یک اپلیکیشن باید مانند اینستاگرام یا اپلیکیشن دیوار کاربرد عمومی داشته باشد اما الزاما این چنین نیست.

نمونه کار