طبیعی است که شما برای راه اندازی هر کسب و کاری ابتدا باید مجوزهای مربوط به آن کسب و کار را از طرف صنف یا سازمان مربوطه دریافت کنید. به عنوان مثال برای راه اندازی یک مغازه پوشاک باید جواز کسب لازم را از اتحادیه ی صنفی مربوطه دریافت نمایید. اتحادیه صنف پوشاک بر قیمت محصولات شما نظارت کرده و در صورتیکه گران فروشی یا ارزان فروشی کنید با شما برخورد خواهد کرد. همچنین در صورتیکه با یکی از مشتریان خود با مشکل مواجه شوید، از طریق همین اصناف به مشکل شما رسیدگی می گردد. زمانی که به یک فروشگاه مراجعه می کنید معمولا تصویری از جواز کسب در بالای سر فروشنده نصب شده است تا قانونی بودن فعالیت فروشگاه را به مشتری نشان دهد.
بنابراین تعجبی ندارد که کسب و کارهای اینترنتی هم نیاز به مجوز قانونی برای فعالیت خود داشته باشند. مجوز قانونی برای فروشگاه های اینترنتی نسبت به فروشگاه های سنتی از اهمیت دو چندانی برخوردار است. تصور کنید شما وارد یک سایت فروشگاهی موبایل می شوید و پس از مشاهده ی مدل های مختلف گوشی اقدام به خرید یک موبایل می کنید، اما این تلفن همراه هیچ وقت به دست شما نرسد!! می توان اینطور تصور کرد که شما وارد یک فروشگاه اینترنتی جعلی شده اید و اصلا خبری از محصول حقیقی نیست! زمانی که کاربران وارد وب‌سایتی می‌شوند چگونه بدون شناخت قبلی، اعتماد کنند و مبلغی را برای خرید محصول یا خدمات واریز کنند؟ اگر کیفیت محصول مناسب نباشد یا اصلاً محصولی در کار نباشد چه می‌شود؟!

اینماد با نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟
به طور خلاصه اینماد همان جواز کسب در دنیای اینترنت است. بهتر است بگویم اینماد (E-Namad) یا نماد اعتماد الکترونیکی، نشانه ای نمادین است که منحصرا توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران) صادر شده و به کسب و کارهای مجازی (کسب و کار اینترنتی) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می گردد. این نماد پس از بررسی وبسایت و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت یک سال پس از صدوراعتبار دارد و هزینه آن 175000 تومان است. (تاریخ انتشار این مقاله 22 مرداد 1399 می باشد)

 

 

چگونگی دریافت نماد اعتماد الکترونیک
برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک ابتدا باید وب سایت فروشگاهی خود را راه اندازی نمایید. زیرا تمام موارد از احراز هویت صاحب وب سایت گرفته تا فرآیند خرید و صدور فاکتور بررسی می شود. سپس وارد وب سایت enamad.ir می شوید. پس از ثبت نام، وارد حساب کاربری خود شوید و فرم های مربوطه را با دقت پر نمایید. پس از آن روی گزینه بارگذاری مدارک کلیک نمایید. با طی کردن فرآیند در سایت اینماد، شماره همراه شما و همچنین تلفن ثابت احراز هویت می گردند. سپس لازم است مجوز فعالیت خود را نیز بارگذاری نمایید. به عنوان مثال اگر سایت شما خدمات فروش بلیت هواپیما ارائه می دهد باید مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری را بارگذاری نمایید. پس از تکمیل و تایید تمام مراحل، روی گزینه "ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس" کلیک نمایید. لازم است مدارک کسب و کار خود را به صورت فیزیکی از طریق پست ارسال نمایید. پس از بررسی مدارک فیزیکی در صورتیکه مشکلی وجود نداشته باشد نماد اعتماد الکترونیکی به وب سایت شما تعلق خواهد گرفت.

توجه: نماد اعتماد الکترونیکی به وب سایت هایی تعلق می گیرد که اقدام به فروش اینترنتی محصول (کالا یا خدمات) می نمایند و فرآیند خرید آنلاین روی وبسایت وجود دارد. بنابراین وب سایت هایی که صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، مشمول دریافت نماد اعتماد الکترونیکی نمی شوند.


پس از دریافت نماد اعتماد الکترونیک، می توانید به یکی از بانک ها مراجعه نموده و درخواست درگاه پرداخت اینترنتی نمایید. بانک مربوطه برای شما یک حساب اینترنتی افتتاح کرده و نام کاربری و رمز عبور به همراه شماره ترمینال مربوط به حساب را در اختیارتان می گذارد، این اطلاعات را به برنامه نویس سایت خود تحویل دهید تا درگاه پرداخت سایت شما را برنامه نویسی کند.


توجه: درصورتیکه به هر دلیل موفق به دریافت نماد اعتماد الکترونیک نشدید می توانید از درگاه های واسط استفاده کنید. شرکت هایی وجود دارند که به عنوان واسط بین شما و بانک قرار می گیرند تا بتوانید بدون داشتن نماد اعتماد الکترونیک درگاه پرداخت برای وب سایت خود داشته باشید و مشکل خود را برطرف کنید. اما اگر می خواهید کسب و کار اینترنتی موفقی را داشته باشید اولین و مهمترین گام برای شما جلب اعتماد و اطمینان کاربران است . شما با گرفتن نماد اعتماد الکترونیک می توانید اعتماد کاربران را جلب کنید.

انواع نماد
نماد اعتماد الکترونیکی (بدون ستاره): با هدف تسهیل فرایند اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی کوچک و نوپایی که موفق به رعایت تمامی الزامات تعریف شده در فرایند نماد اعتماد الکترونیکی نشده‌اند، اعطاء می شود. تعداد ستاره های نماد اعتماد الکترونیک، سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را نشان می‌دهد. تعداد ستاره‌های بالاتر، نشان‌دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد و‌ب‌سایت است.


هدف از نماد اعتماد الکترونیک
این سند تمامی اطلاعات را درمورد تجهیزات کسب و کاردر اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد و علاوه بر نظارت، بر تخلفات به شکایات نیز رسیدگی می کند. هدف کلی از نماد اعتماد الکترونیکی جلوگیری از تخلف احتمالی فروشگاه های اینترنتی بوده و به دنبال آن، حس اعتماد را به کاربران القا می کند. به عبارتی کاربران می توانند با خیال راحت از وب سایت های فروشگاهی که اینماد را دارند خرید کنند.

دارنده نماد اعتماد الکترونیکی موظف است:
1- تمامی تعهدهای مندرج در این دستورالعمل و پیوست‌های آن و همچنین مفاد متن تعهدنامه‌ای که هنگام صدور نماد اعتماد به صورت رسمی از ایشان اخذ شده‌است را در تمام مدت فعالیت و اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی به‌طور کامل و دقیق رعایت نمایند. برخی از این قوانین عبارت اند از: قانون تجارت الكترونیكی - قانون جرایم رایانه ای - قانون حمایت از حقوق مصرف کننده - قانون پولی و بانکی و...
2- هرگونه تغییر در کسب و کار در خصوص شاخص‌های اعطای نماد اعتماد را در اسرع وقت به مرکز اعلام نمایند.
3- تجهیزهای استاندارد مورد تأیید مرکز را به کار گیرد.
4- به مکاتبات –اعم از الکترونیکی و فیزیکی-و اخطارهای صادره از سوی مرکز و دستگاه‌های نظارتی، حداکثر طی دو روز کاری پاسخ دهد.
5- طلاع‌ها، گزارش‌ها و کلیه مستندهای درخواستی مرکز و دستگاه‌های نظارتی را در مدت زمان ابلاغ شده ارائه نماید.
6- در زمان تعلیق نماد اعتماد از قبول تعهدات جدید خودداری نموده و مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی و با هماهنگی مرکز، صرفاً به ارائه تعهدات قبلی عمل نماید. در غیر اینصورت، نماد اعتماد وی ابطال خواهد شد
7- احکام صادره از سوی کمیته نظارتی را به صورت کامل و دقیق اجرا نماید.
8- کلیه شرایط لازم جهت ورود بازرسان به کلیه اماکن و محل‌های فعالیت و دسترسی به تجهیزهای مرتبط با موضوع فعالیت را بنا به تشخیص مرکز، جهت انجام وظایف نظارتی برای مرکز فراهم آورد.
9- شخص حقوقی (شرکت ها) دارنده نماد اعتماد موظف است قبل ازهر گونه تغییر در اساسنامه، امور مربوط به مدیریت، نام و نشان، موضوع و محل فعالیت خود را به اطلاع مرکز رسانیده و تائیدیه لازم را دریافت نماید، در غیر اینصورت نماد اعتماد شرکت توسط مرکز به مدت دو ماه تعلیق، و در صورت استمرار، نماد اعتماد ابطال خواهد شد.
10- چنانچه کسب و کار اینترنتی دارنده نماد اعتماد پس از اخذ نماد اعتماد، به مدت سه ماه بدون داشتن عذر قابل قبول، تعطیل یا هیچ گونه فعالیتی نداشته باشد پس از دو تذکر توسط مرکز، نماد اعتماد وی ابطال خواهد شد
11- چنانچه در اشخاص حقوقی، دارنده نماد اعتماد یا مدیرعامل محجور شود یا فوت نماید، هیات مدیره موظف است مراتب را تا ۱۵ روز به صورت کتبی به مرکز اعلام، و تا یک ماه نسبت به جایگزینی مدیر عامل واجد شرایط اقدام نماید. در غیر اینصورت نماد اعتماد به مدت دو ماه تعلیق می‌شود و اگر در مدت یاد شده شرایط مورد نظر را فراهم ننماید، نماد اعتماد شرکت ابطال خواهد شد.
12- چنانچه شخص حقیقی دارنده نماد اعتماد قصد واگذاری کسب و کار به غیر را داشته باشد، موظف است مراتب را تا ۴۸ ساعت به صورت کتبی به مرکز اعلام نماید و تا یک ماه نسبت به معرفی مالک جدید کسب و کار اقدام و موافقت مرکز را اخذ نماید. در این مدت نماد اعتماد تعلیق می‌شود و درغیراینصورت، نماد اعتماد الکترونیکی ابطال خواهد شد.

در این مقاله تلاش کردم نقش نماد اعتماد الکترونیکی را در کسب و کارهای اینترنتی (از وب سایت ها گرفته تا فروشگاه های اینترنتی) توضیح دهم. همچنین به بررسی فرآیند دریافت اینماد پرداختیم. امیدوارم این مقاله مفید واقع شده باشد.

مقاله پیشنهادی: طراحی سایت فروشگاهی ارزان

مقاله پیشنهادی: چگونه با دیجی کالا رقابت کنیم؟

آخرین نمونه کارها
فروشگاه اینترنتی جام هنر

فروشگاه اینترنتی جام هنر

آگاهی ما از متدهای طراحی یک وبسایت فروشگاهی و همچنین آشنایی با تمامی جنبه ها و چالش های کسب و کار آنلاین....

نمونه کار
طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای شیوه ای از بازاریابی است که در آن شرکت به اعضایش حق کمیسیون می‌دهد تا افراد جدید را وارد کنند...

نمونه کار
نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

بسیاری تصور می کنند که یک اپلیکیشن باید مانند اینستاگرام یا اپلیکیشن دیوار کاربرد عمومی داشته باشد اما الزاما این چنین نیست.

نمونه کار