برای طراحی یک وب سایت موفق ناچار به رعایت اصولی هستیم که فراتر از رفتارهای بصری (طراحی گرافیکی) و تکنولوژی های مورد استفاده مورد بحث قرار می گیرند. بدین معنی که جدای از بحث شکل ظاهری وب سایت و تکنولوژی های استفاده شده در آن (که البته کم اهمیت نیست) مواردی وجود دارند که باعث می شوند یک سایت به درستی کار کند و به خوبی قابل استفاده باشد. من تلاش کردم تجربیاتی که از ساخت صدها سایت در شرکت خود در طی چندین سال کسب کرده ام را به طور مختصر و کاربردی در این مقاله بیاورم. انشالله که مفید واقع شود. باید توجه داشت که طراحی سایت ترکیبی از علم و هنر، الهام و اجرا و درنهایت موفقیت پروژه است.در زیر لیستی از اصول طراحی سایت که باید مورد توجه قرار گیرند آورده شده است:
1- طراحان وب سایت و کاربران یکی نیستند پس ضمن رعایت اصول بهینه سازی برای موتورهای جستجو، سایت را برای کاربران طراحی کنید. در این راستا مطمئن شوید شکل بصری سایت با رفتار و محتوایش ارتباط داشته باشد.
2- اجرای یک سایت باید بی نقص باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی وب سایت ها به سمت برنامه های کاربردی سوق پیدا کردند لذا تست برنامه و عیب یابی آن اهمیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است. روش های مختلفی برای خطایابی نرم افزار وجود دارند. از هر روشی که استفاده می کنید مطمئن شوید برنامه کاربردی تحت وب شما عاری از هر گونه خطای منطقی و سیستمی باشد.
3- توجه داشته باشید ساخت وب سایت یک فرآیند مستمر و زنده است. - تصمیم گیری، طراحی، ساخت، انتشار، تکرار و تکرار و تکرار. بسیاری از ما یک وب سایت خوب طراحی می کنیم و پس از مدتی ان را رها میکنیم. به نظر من این یک اشتباه بزرگ است و با همه ی وجود اعتقاد دارم اگر افراد می دانستند با روزی یک ساعت کار روی وب سایت خودشان چه نتایج شگفت انگیزی خواهند گرفت هیچ وقت کار روی وب سایت را متوقف نمی کردند. با قرار دادن روزی یک مطلب در وب سایت خود از معجزه ی آن اگاه خواهید شد.
4- انتخاب دامنه : هر وب سایت نیاز به آدرسی دارد که به آن دامنه گفته می شود به عنوان مثال آدرس وب سایت من www.goharweb.ir می باشد و در حقیقت دامنه به همین آدرس گفته می شود. سعی کنید برای وب سایت خود نامی انتخاب کنید که کاربران بتوانند به راحتی به خاطر بسپارند.
5- هاست: هر دامنه نیاز به فضایی دارد که فایل های سایت طراحی شده می بایست در آن بارگذاری گردند و به این فضا هاست گفته می شود. هاست در حقیقت به فضای میزبانی وب سایت گفته می شود که با زبان ساده فضایی از کامپیوتر سرور می باشد که مسئولیت نگهداری فایل های وب سایت شما می باشد و دامنه بر روی آن پارک می گردد و در نتیجه وب سایت شما راه اندازی می گردد. سعی کنید حداقل فاصله را بین کاربران و هاست در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر مخاطبین شما ایرانی هستند حتما از هاست های داخل ایران استفاده کنید.
6- بارگذاری وب سایت: متوسط مدت زمانی که کاربر برای بارگذاری یک صفحه منتظر میماند 5 ثانیه است. البته که این سرعت بسته به سرعت اینترنت کاربر است اما سعی کنید صفحات سایت شما حدالمقدور کم حجم باشند تا سرعت بارگذاری مناسبی ارائه دهید
7- پشتیبانی وب سایت: در مورد طراحی سایت پشتیبانی مهمتر از خود طراحی وب سایت می باشد و برای همین مورد بهتر است کار طراحی وب سایت خود را زیر نظر شرکت های معتبر انجام دهید. ساخت وب سایت بخش اولیه از کار می باشد و پس از آن نگهداری و پشتیبانی آن پیش می آید که در صورت وجود مشکل شرکت طراح می بایست نیروها و امکانات لازم جهت پشتیبانی وب سایت شما را داشته باشد. در صورتی که برای وب سایت مشکلی پیش آمد شرکت طراحی وب سایت می بایست وارد عمل شده و سریعا رفع مشکل نماید. پایین بودن وب سایت و وجود خطا در سایت باعث از دست دادن مشتریان می گردد.
8- امنیت وب سایت: پس از طراحی وب سایت و یا بهتر بگویم در حین انجام طراحی وب سایت باید موارد امنیتی رعایت گردند تا هکرها نتوانند با استفاده از حفره های امنیتی سایت را دچار مشکل نمایند. در وب سایت هایی مانند فروشگاه های آنلاین که تراکنش های مالی صورت می پذیرد، موضوع امنیت وب سایت بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. البته موضوع امنیت محدود به برنامه نویسی نیست و سرور وب سایت شما نیز باید موارد امنیتی را رعایت کرده باشد.
9- سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو: سئو به مجموعه عملیاتی گفته می شود که طی آن وب سایت برای تعدادی از کلمات کلیدی در موتورهای جستجو رتبه ی قابل قبولی کسب کند. کاربران حداکثر تا صفحه سوم گوگل جستجو می کنند بنابراین اینکه وب سایت شما در این صفحات باشد دارای اهمیت خواهد بود. البته سئو به معنی انجام تعدادی دستورالعمل مشخص نیست و از طرفی محدود به برنامه نویسی هم نیست (هرچند موارد بسیاری در برنامه نویسی باید رعایت شود). الگوریتم های گوگل به مواردی مثل بروز بودن سایت (تولید محتوا در بازه های زمانی مشخص) - تعداد بازدیدکنندگان سایت - مدت زمان و یا قدمت یک وب سایت و بسیاری از موارد دیگر توجه می کنند که از دست برنامه نویس و یا طراح سایت خارج است و مستقیما به خود شما بستگی دارد.


بنابراین پس از آنکه هدف خود را از راه اندازی یک وب سایت مشخص گردید باید اصول بالا را رعایت کنید تا ضمن اینکه وب سایت شما به درستی کار می کند و به خوبی قابل استفاده می باشد رسیدن به هدفتان میسر باشد.
طراحان وب سایت اغلب اوقات برای ساخت یک وب سایت ابتدا به ساکن شروع به طراحی می کنند. توانایی ارزیابی کامل فرآیند طراحی یک وب سایت قبل از شروع به کار، موضوع مهمی است که همه ی سازندگان باید تلاش کنند در آن تبحر پیدا کنند. اغلب طراحان روی آنچه که با آن آشنا هستند متمرکز می شوند یا فقط روی جنبه های سطحی سایت تمرکز می کنند. توجه داشته باشید در این بین تنها وب سایت هایی موفق خواهند شد که تمام جنبه های اصول طراحی سایت از ایده تا اجرا، خطایابی، تحویل و پشتیبانی را یکجا ارائه نمایند.

پیشنهاد می شود مقاله طراحی کاربرگرا را مطالعه فرمائید

نویسنده: مهدی یوسفی

آخرین نمونه کارها
فروشگاه اینترنتی جام هنر

فروشگاه اینترنتی جام هنر

آگاهی ما از متدهای طراحی یک وبسایت فروشگاهی و همچنین آشنایی با تمامی جنبه ها و چالش های کسب و کار آنلاین....

نمونه کار
طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

طراحی سایت بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای شیوه ای از بازاریابی است که در آن شرکت به اعضایش حق کمیسیون می‌دهد تا افراد جدید را وارد کنند...

نمونه کار
نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

نمونه کار طراحی اپلیکیشن موبایل

بسیاری تصور می کنند که یک اپلیکیشن باید مانند اینستاگرام یا اپلیکیشن دیوار کاربرد عمومی داشته باشد اما الزاما این چنین نیست.

نمونه کار